Modelarstwo w czasie kwarantanny – Lekcja trzecia

Pierwszy przestrzenny model

Modelarstwo jako hobby, to piękna roślina, odpowiednio pielęgnowana wspaniale się rozwija.

 

         Model jest miniaturową wersją dużego obiektu. Może to być obiekt architektoniczny, jak zamek, budynek mieszkalny lub chata. Modele pojazdów kołowych i gąsienicowych, samochodów, statków i okrętów są modelami środków transportu. Można zaprojektować i zbudować kartonowy model każdego obiektu z otaczającego nas świata .Wiele modeli powstało w jednym celu, żeby bawić  dzieci i młodzież, niejednokrotnie dorosłych. Pierwsze modele kartonowe powstawały już w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku nastąpił rozwój wszystkich dziedzin modelarstwa, kartonowego również. Wiązało się to z rozwojem technologi drukarskich i powszechnym dostępem do tych technologi. Aż do dnia dzisiejszego. Obecnie w większości domów są komputery, drukarki, a w pobliskim kiosku blok techniczny. Do modeli mamy ułatwiony dostęp. Możemy kupić w kiosku, sklepie modelarskim lub poprzez internet i przywiozą do domu. Modele budują najmłodsi, zaczynają w wieku 5 lat .W modelarni takich młodych modelarzy jest kilku i radzą sobie wspaniale. Budują również ludzie w wieku 70-70 lat i uczestniczą swoimi modelami w zawodach i konkursach. Polscy modelarze należą do światowej i europejskiej czołówki, a wręcz tą czołówką są. Budować modele zaczynali jako kilkuletni modelarze. Obecnie są mistrzami i wicemistrzami Europy i Świata. Oni właśnie dla Was projektują i wydają modele kartonowe. W dniu dzisiejszym skorzystamy z wielkiego serca dwóch  modelarzy medalistów, którzy przekazali dla was proste modele kartonowe. Pan Adam Koch narysował dla początkujących modelarzy prosty model statku, a Pan Przemysław Bogusz kartonowy model samochodu dostawczego. Z Panem Przemkiem zapraszam na strony Wydawnictwa WAK, a z Panem Adamem zapraszam na strony kartonowakolej.pl

         Jak widać wielu z nas modelarzy swoje rośliny pielęgnowało odpowiednio i z wielką czułością.

 

Model statku pasażerskiego

Autor Adam Koch kartonowakolej.pl




kolejność budowy modelu określa kolejność numeracji części. 

1- kadłub

2- nadbudówka

3- sterówka

4- komin

 

         Niebieskie kreseczki wskazują nam gdzie powinniśmy zaginać. Wzdłuż tych krawędzi przykładamy linijkę  i końcem rozwartych nożyczek delikatnie przejeżdżamy wzdłuż linijki. Po wycięciu i zbigowaniu kadłuba możecie przystąpić do klejenia. Przypominam, że niewielką ilość kleju nakładamy na obydwie łączone powierzchnie i równo z niewielką siłą dociskamy. Sklejony kadłub odkładamy do wyschnięcia. Następnie wycinamy część 2 nadbudówkę oraz część 3 sterówkę. Sklejamy po zbigowaniu w znany Wam sposób. Części 2 i 3 pozostawiamy do wyschnięcia i zajmujemy się kominem. Komin po sklejeniu ma kształt rurki i formujemy go w inny sposób. Komin ciasno nawijamy na okrągłej kredce nadając mu chęć do zwijania się. Przed sklejeniem komin od wewnątrz malujemy na czarno. Tak ukształtowany i pomalowany komin sklejamy w rurkę.

         Została nam ostatnia czynność. Zmontować nasz statek w całość, Do części kadłuba nr1 1 przyklejamy nadbudówkę nr 2 i sterówkę nr 3. Trudno wycina się  okrągłe otwory. W tym modelu nie będziemy wycinać otworu pod komin. Przykleimy go na styk. Model jest gotowy a Wam należą się gratulacje.

         Nasz model możemy uplastycznić. Jeżeli do komina wkleimy  niewielką ilość waty lub skręcony pasek papieru a model przykleimy do niebieskiej kartki  papieru, to nasz statek zacznie płynąć.



Model  samochodu dostawczego

Autor  Przemysław Bogusz WAK



         Model samochodu również jest modelem dla modelarzy początkujących, ale dochodzą dwa nowe elementy. W modelu są sklejki w postaci ząbków. Nikt ich nie lubi wycinać, ja też za nimi nie przepadam. Ale jak mus to mus. Ząbki wycinamy powoli szeroko rozwartymi nożyczkami. Nie wycinamy czubkami nożyczek. Ząbki również bigujemy ale bez linijki. Musicie tą czynność wykonać starannie. Wtedy klejenie będzie łatwiejsze i model będzie wyglądał ładnie. Przód samochodu pomiędzy  liniami zagięć jest wypukły i wyoblamy ten odcinek znaną metodą przy pomocy okrągłego ołówka. W ten sam sposób wyoblamy opony kół. Rysunki montażowe autorzy narysowali z uwzględnieniem wieku i umiejętności początkujących modelarzy.

 

Wraz z autorami modeli życzę Wam przyjemnej pracy podczas budowy modeli.

Nie zapomnijcie o zdjęciach, i jeszcze jedno – posprzątajcie warsztat!

 

Pedagog, instruktor modelarstwa

Henryk Napora

Modele dostępne w sekcji modelarstwo dostępnej na stronie głównej.

Skip to content