Modelarstwo w czasie kwarantanny – Lekcja druga

Miejsce pracy

         Miejsce pracy modelarza jest bardzo ważne. Modelarz powinien pracować w skupieniu w spokojnym miejscu. Takim, gdzie inni nie przeszkadzają mu, a jednocześnie on nie jest zawadą dla innych domowników. Jest to ważne w obecnej sytuacji izolacji. Przez całą dobę przebywacie z rodzeństwem oraz rodzicami w domu. Podział miejsc pracy w domu pomiędzy członkami rodziny i szanowanie tego podziału pomoże uniknąć konfliktów, a więc wybieramy do naszej pracy miejsce spokojne.
         Wszyscy lub prawie wszyscy mamy swoje indywidualne biurka. I to będzie nasze miejsce pracy. NASZ WARSZTAT MODELARSKI. A o miejsce pracy należy dbać. Blat biurka należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem klejem oraz zarysowaniem. Biurko możemy przykryć kawałkiem kartonu lub grubszej tektury. Podczas pracy u modelarza kartonowego powstaje dużo różnej wielkości ścinków papieru. Sukcesywnie ich przybywa i już sami nie wiemy gdzie co leży. Ja stosuję prostą metodę. Obok biurka stoi kosz i każdy ścinek wrzucam do kosza. Również możecie z takiej metody skorzystać. W każdym domu znajdzie się pudełko wielkości pudełka po butach, które dumnie będzie pełniło rolę kosza. Nasz kosz po skończonej pracy zawsze opróżniamy do śmieci.


         Precyzja i jakość wykonywanych przez Was modeli zależy od właściwego oświetlenia miejsca pracy. Całego pomieszczenia oraz warsztatu modelarskiego. Biurko powinno być oświetlone dodatkową lampą.


         Porządek na biurku ma ogromne znaczenie podczas pracy. Pamiętacie jak mama lub kelner w restauracji układają narzędzia do jedzenia. Po środku, przed buzią stoi talerz, z prawej łyżka i nóż, a z lewej widelec. Przed nami leży wycinany lub klejony element modelu. Z prawej nożyczki i te narzędzia, którymi pracujemy prawą ręką. Z lewej linijka i te narzędzia, którymi pracujemy lewą ręką. Za modelem, tam gdzie leży łyżeczka do deserów stawiamy klej i kładziemy kartonik z wykałaczką. Wtedy nie podeprzemy się łokciem w kleju.
         Podczas pracy siedzimy wygodnie w pozycji wyprostowanej z nóżkami opartymi na
podłodze.

Na krześle lub fotelu nie siedzimy po turecku lub na podwiniętej nodze.


         Po skończonej pracy możecie pokazać rodzicom posprzątany warsztat pracy modelarza, pokazać efekt pracy i powiedzieć że:


„Rodzice mają zdolne i grzeczne dziecko”


Na dzisiaj proponuję budowę sylwetkowych modeli
– samolot szkolno-treningowy Zuch 2
– samolot myśliwski Mig 15
Instrukcja znajduje się w poprzedniej lekcji
Modele pochodzą z Małego Modelarza nr 2 z 1958 roku
Pedagog, instruktor modelarstwa kl.I

Henryk NAPORA

Modele dostępne w sekcji modelarstwo dostępnej na stronie głównej.

Skip to content